ESCMANIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

System Of A Down

System Of A Down Empty System Of A Down

Mesaj tarafından Nikki!Peaches! Perş. Şub. 11, 2010 5:05 pm

System Of A Down Anarcistsystemofadown
Heavy Metal diye bilinebilen ancak aslında Metal türünün Trash-Black-Gothic türlerinde enfes müzik ziyafeti veren System of a down, 90’ların sonunda Alternative Metal dünyasına renk katanların bir numaralarından.Trash’in sert rifflerini Black’in çığlık vokal ve coşturan temposu ve Gothic Metal’in melankolik çekiciliğini beraberce yansıtan grubun şarkılarını dinleyenler bana hak vereceklerdir.
Ayrıca filmlerde de duyabileceğiniz şarkıları olan grubun örneğin Çığlık 3’teki Spiders’ı hatırlayanlar şarkının müthişliğini bilirler.

Grubun Heavy Metal yanı şarkılarındaki genel havaya hakim daha çok; politik ve toplumsal yozlaşma ve adaletsizlikler,sorunlara yoğunlaşıyor.Öyle ki ismine de yansımış;System of a down yani sistem,bünye anlamıyla daha iyiye yönelik değişimler için çabalamadıkça daha duyarsız daha acımasız ve kıyamete kadar hayvanlar gibi yaşayan canlılar olarak kalacağımıza olan inançlarını vurguladıklarını söylüyorlar.

Metal tarzının her çeşidinde görüldüğü gibi genel topluma uymayan aykırı sözler ve melodilerle karşımıza çıkan System of a down 4 kişiden oluşuyor.Şarkıları seslendiren Serj Tankian, bassda Shavo Odadjian,davul John Dolmayan ve gitarda Dalon Malakian. İsimlerinden de görebileceğiniz gibi grubun background’ı Ermeni asıllı fakat Amerikan vatandaşı-grubu olarak sürdürüyorlar müzik hayatlarını.Tabi Ermeni asıllı olmaları açımızdan biraz yürek burkan aleyhte sözleri olan şarkıları duymamızı engellememelerinin nedeni.Türk karşıtı tutum izlemelerinin nedeni olarak popülarite icabı öyle davrandıkları düşüncesini kabul ederek bu grubun başka gruplarda bulunmayan ahengini bozmamak en iyisi olacak sanırım.Şunu da belirtmek gerekir ki P.L.U.C.K. isimli şarkıları 1915 ermeni soykırımını konu alıyor.

Toxicity adlı albümleriyle billboard’larda bir numaraya kadar tırmanan grup,kendi isimleri System of a down adlı ilk albümleri olmak üzere sırasıyla Toxicity,Steal This Album ve son olarak Mezmerize’ı çıkardı.Son albümlerindeki ve aynı zamanda albümün ilk single’ı B.Y.O.B. oldukça tutulan ve gerçekten harika bir şarkı.Ayrıca son albümlerinde yeni bir düzenlemeye giden grup aslında Mezmerize son çıkardıkları albüm olmasına rağmen son albümleri değil.Açıkçası son albümleri iki bölümden oluşuyor, Mezmerize ve Hypnotize.Bu da grubu daha aktif ve işleyişli bir moda sokuyor elbette.

Metal şarkıların her çeşidi gürültülü patırtılı ritimleri sebebiyle daha başta birçok potansiyel dinleyiciyi kendilerinden uzaklaştırırlar ve Trash miktarı yüksek olanlar öncelikli olmakla birlikte kulakları sağır edebilecek tempoya varmaları çoğu kişinin haklarında saçma ve anlamsız yargısına varmasına sebep olur ama lyrics’lerinden kimi yerde haşine kaçmakla birlikte çoğu kez anlam taşar.Tabi o yoğun gürültü patırtı arasında bunun tadına varabilmek zordur ve System of a down’ın diğer gruplardan bir adım önde gitmesinin sebebi belki de budur.Çünkü benzersiz soundu son albümüyle iyice belirginleşirken baştan beri grubun diğerlerinden ayıklanmasının da sebebi.Son albümünde çift vokalliliğe giden grubun slayer’ını yaratan Andy Wallace ve Rick Rubin’in harikalar yarattığı ortada.

Dinleyici kitlesini özüne bağlı kalarak yaptığı değişimlerle mutlu şaşkınlıklara uğratan System of a down’ın son albümündeki son iki şarkının farklı soundlarıyla karşılaşanlar bana katılacaklar.Yaptığı her yeniliği kendine yakıştırmayı bilen grubu dinlerken coşkudan korkuya kadar her duyguyu yaşarken gökkuşağının renklerine siyah ve beyazı da ekleyen ilginç yapısını öğrendikçe daha çok seveceksiniz.
not:alıntı ama ben de katılıyorum bu fikre,soad forevır layn!
edit:grup 2006'dan beri ayrı,yeniden birleşecekleri iddiası var ama hadi bakalım System Of A Down Icon_rolleyes
Nikki!Peaches!
Nikki!Peaches!

Ruh Hali : 19